Omoguru tim sastoji se od logopeda, tipografa, dizajnera, inovatora i kako su oni lijepo sebe opisali sanjara koji pronalaze nove načine čitanja osobama s disleksijom i teškoćama u čitanju.
Svojim brojnim mogućnostima Omoguru pruža roditeljima, učiteljima, profesorima, stručnim suradnicima i logopedima sve što je potrebno kako bi olakšali samo čitanjem, ali i vježbanje čitanja učenicima i studentima. Osnivač Omoguru je Petar Reić, a u timu radi i naš bivši učenik Vanja Andrić.
Upoznajte se s Omoguru iskustvom čitanja jer možete jednostavno prilagoditi svaku web stranicu ili aplikaciju svom stilu čitanja. Dodajte Omoguru za Chrome u svoj preglednik s Chrome Web trgovine besplatno i uvjerite se sami.
Jeste li primijetili na naslovnici školskog lista na lijevoj gornjoj strani jednog malog plavog čovječuljka? Ako niste, idite vidjeti i kliknite na na njega.
Taj čovječuljak mijenja font slova kako bi svi lakše čitali. Dodali smo OmoType na Digitalni školski list Zaro među prvima i tako omogućili i olakšali pristup našem listu svim učenicima. Nismo jedini. Pulska Gimnazija je također dodala OmoType na web stranicu škole.
Zar to ne zaslužuje da ova vijest bude objavljena u rubrici Cool vijesti?
Za kraj zapamtite:
“Disleksija nije poteškoća, već samo jedna od razlika. Osobe s disleksijom drugačije razmišljaju. Oni drugačije shvaćaju svijet. Mi to smatramo darom. Ljudi takvih mogućnosti nose u sebi ono što je potrebno kako bi se ovaj svijet unaprijedio.” (https://www.omoguru.com/hr/o-nama/)
Disleksija je specifična teškoća u učenju. Obilježava ju poremećaj pri čitanju koji se odnosi na točnost i brzinu u čitanju, a samim time i razumijevanje pročitanog. Osobe koje imaju disleksiju u većoj mjeri usmjeravaju svoju energiju i koncentraciju na samu tehniku čitanja i na ono što piše pa često ne čitaju s razumijevanjem.
Disleksija nije uzrokovana intelektualnim nedostacima, manjkavim socio-kulturnim prilikama, načinom poučavanja niti ikakvim poznatim neurološkim oštećenjem. Procjenjuje se kako čak 10 posto populacije u Hrvatskoj ima neki oblik disleksije.
Osobe s disleksijom lakše čitaju ukoliko je tekst napisan u Omotype fontu jer je njime moguće prilagoditi sve debljine slova, duljine “repića” pojedinih slova kao i razmak između slova što omogućava bolje usmjeravanje na čitanje, a time i kvalitetnije razumijevanje teksta. Dva istraživanja potvrdila su kako se korištenjem navedenog fonta smanjuje vrijeme čitanja i broj pogrešaka te osoba ulaže manje mentalnog napora za čitanje.
Važno je istaknuti kako aplikacija Omoguru i font Omotype olakšavaju čitanje i svima onima koji puno vremena provode pred ekranom.
Tekst: Karin Bolković- Fornažar, rehabilitatorica
knjižničarka Dragica Pršo, glavna urednica
Pogledajte i kratki video o Omoguru aplikaciji na engleskom jeziku.