Svečani, veseli i srdačan pozdrav poštovanim i dragim učenicima, roditeljima, osoblju škole, učiteljima, stručnim suradnicima, pomoćnicima u nastavi i ostalim važnim i vrijednim suradnicima, pomagačima u velikim i bogatim aktivnostima koje provodimo u cilju ostvarivanja vizije i misije škole sa ciljem stjecanja znanja i iskustava koja se mogu primijeniti u svakodnevnom životu u prigodi 59-og rođendana osnovne škole, današnjeg naziva Monte Zaro.
Poseban pozdrav našem osnivaču Gradu Puli koji nas podržava u našim mnogobrojnim redovnim i izvanrednim aktivnostima i Istarskoj županiji na podršci. Osnovna škola Monte Zaro Pula osnovana je odlukom NOO Pula 1.9.1961. pod nazivom Osma osnovna. Smještena je u zgradi bivšeg III. Đačkog doma pokraj prekrasnog pulskog parka Ruđera Boškovića, a izgrađena je u doba Austro Ugarske Monarhije. U početku je bila vojarna i skladište pomorskih karata. Imala je 7 učionica, a u dvije je bio smješten dječji vrtić i njegova uprava. U zgradi je bila smještena i radiostanica, a u jednoj sobi stanovao je bivši odgojitelj doma s obitelji. Nastava se u prvoj školskoj godini odvijala u 14 odjeljenja od 1.- 4. razreda (530 učenika, od toga 274 djevojčica, na ponavljanje razreda bilo je upućeno čak 16 učenika). U svakom od 4 prva razreda bilo je 36 učenika, u drugim razredima po 42, u trećim po 38, a u četvrtim 36 učenika. Razredni odjeli su formirani od učenika iz raznih škola, a samo 1. razredi su oformljeni od novoupisanih učenika ove škole. Rad se odvijao u dvije smjene koje su se izmjenjivale. U prvoj školskoj godini nije bilo nikakvog prekida nastave. Nije bilo dovoljno udžbenika, pa su učiteljice same izrađivale nastavna sredstva. U školskoj kuhinji hranilo se 350 učenika. U početku je školom upravljao školski odbor koji je brojao 15 članova. Prvi ravnatelj škole bio je Josip Šostar, a zatim Margerita Fioretti – Buršić.
Slijedili su Ivan Boljun, Tomislav Mikulandra, Bisera Aras, a od prosinca 2009. godine Branka Sironić. Školske 1962./63. godine otvoreni su odjeli petih razreda, a škola je dobila i dva područna odjela 2. I 3. razreda pri Muzičkoj školi u Puli. Broj učenika se povećao na 692 u 20 razrednih odjela. Školske godine 1964./65. izvršena je nadogradnja drugog kata, nastava se odvijala u tri smjene i organizirana je za učenike od 1. do 7. razreda. Već 1965./66. Škola postaje osmorazredna, nastava se odvija u tri smjene s 15 odjela od 1. – 4. razreda, 14 odjela od 5. – 8. razreda s ukupno 1023 učenika. Godine 1966./67. uočava se trend pokušaja smanjivanja razrednih odjela u tri paralelna razreda. Školske godine 1968./69. smanjio se broj učenika na 725 zbog otvaranja škole na Vidikovcu. Školske godine 1970./1971. Škola je dobila nagradu Grada Pule za postignute rezultate u radu i dobre međuljudske odnose. Centralno grijanje postavljeno je u školu 1971./1972. godine, a 1972./73. škola je proglašena eksperimentalnom jer je tada Učiteljsko vijeće odlučilo sudjelovati u istraživačkom projektu o petodnevnom radnom tjednu. Školske godine 1974./75. adaptiran je i prostor stana za djelatnike škole u prostor za školu. Odlukom Vijeća udruženog rada škola od 10.6.1976. mijenja naziv u „Drugi puljski partizanski odred“. Od 1979./80. počinje se u ljetopisima škole zapažati problem nepostojanje dvorane za TZK, te malenog prostora knjižnice, kao i nedostatak prostora za kabinetsku nastavu. Stoga su se kao pomoćni prostori koristili prostori Dječjeg
kreativnog centra u Radićevoj ulici (nekadašnji Pionirski dom) i prostori Društvenog centra Karlo Rojc (bivša vojarna „Karlo Rojc“). Na kabinetsku nastavu pokušava se prijeći 1985./1986 godine, ali uz ukupno 677 učenika i 3 smjene to je vrlo teško. Prvi TV u boji i videorekorderi stigli su u školu 1992./1993. U travnju 1992. godine škola je izmijenila naziv u Monte Zaro. Godine 1993./1994. u školi je bilo 20 razrednih odjela s 26 učenika, a te školske godine škola je izdala prvi put školski list imena Zaro. Ratnih godina škola je primila mnoge izbjeglice, a u školi su radile i dvije prognane učiteljice iz Vukovara.
Produženi boravak ponovno je uveden u školu 1999./2000. godine. Škola je eksperimentalno provodila program uvođenja Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda školske godine 2005./2006. Zadnjih dvadesetak godina školu pohađa oko 240 – 260 učenika u 15 ili 16 razrednih odjeljenja. Škola radi u jednoj smjeni i ekipirana je punom stručnom službom (pedagog, psihologinja, rehabilitator, knjižničarka) Od 2009. godine interijeri škole su jako obnovljeni.
Dan škole - 2020 Monte Zaro Pula .pptx
Obnovljena je i učionica za TZK, preseljena je knjižnica u veći prostor u prizemlju, uređena je zbornica, obojani su svi zidovi i vrata od prizemlja do 2. kata kao i učionice. U potpunosti su obnovljene sanitarije i prostor produženog boravka kao i uredski prostori. Izvršena je adaptacija kuhinje, ulaznog dijela u kuhinju i sanitarno garderobnog prostora, te je kuhinja sada u HACCP sustavu. Izgrađena je arhiva škole s vatrodojavnim sustavom prema zakonskim uvjetima i izvršeno je sređivanje i izlučivanje velikog dijela arhivske građe. Isto tako izmijenjeni su podovi i stolarija. Škola je sukladno mogućnostima nabavljala nastavna pomagala i prešla na korištenje ednevnika. Škola se ponosi svojom inkluzivnošću te brigom za učenike s teškoćama i nadarene učenike. Svake godine tradicionalno se bira NajZarovac i NajZarovka. Važan dio je Kulturno – umjetničko društvo Val koje se uključuje svojim programima u obilježavanju blagdana i važnih datuma, projekata i djeluje aktivno ne samo u školi već u lokalnoj zajednici, a u njega se uključuje većina učitelja. Učenicima se skreće pozornost i na humanitarni aspekt djelovanja pa ih se potiče na osjetljivost na druge uključivanjem u različite humanitarne akcije ili iniciranjem istih. Učenici su pod vodstvom učiteljice likovne kulture uljepšali brojne prostore škole. Između mnogih glazbenih, umjetničkih aktivnosti posebno se ponosimo i njegovanjem tradicijske glazbe. Škola je izuzetno otvorena i omogućuje učenicima i učiteljima suradnju s mnogim udrugama i institucijama. Svih školskih godina učitelji i zaposleni trude se ostvarivati ciljeve postavljene Godišnjim planom i programom i Školskim kurikulumom.
Učenici i djelatnici škole isticali su se i ističu se svojim radom i zalaganjem.Međunarodnim projektima i aktivnostima uvodimo inovacije u Školski kurikulum i po tome smo prepoznatljivi (Međunarodna ekoškola, UNICEF: Za sigurno i poticajno okruženje, rad prema načelima Glasserove Kvalitetne škole, Zelena knjižnica…).
Godine 2017. po sedmi put podigli smo Zelenu zastavu u školskom dvorištu, kao prva i jedina osnovna škola u Puli te dostigli Dijamantni status. Kao Međunarodna osnovna ekoškola izvršavamo vrlo zahtjevan program koji se ocjenjuje i temeljem pozitivne ocjene se produžava status. Za uspješnost mnogih projekata koje su izradili učenici s mentorima dobili smo
nagrade i postizali zapažene međunarodne i županijske rezultate (projekti: Biodizel, Digitalni školski list „Zaro“, Ekološki sapun, Eko parfem, održavanje školske kamenjare i maslinika, redovitost odvajanja otpada, redovita čišćenja Parka Monte Zaro i pulskih plaža, uz istraživanja o čistoći mora). Učitelji, stručni suradnici i svi djelatnici djeluju zajedno s učenicima i roditeljima na razinama svih projekata te kao izvrsni primjer zajedničke suradnje navodimo suradnje sa školskim kumovima: Herculaneom, Vodovodom i udrugom Zelena Istra. Godinama surađujemo i s nositeljicom plave zastave Tehnomont Marina Veruda Pula.
Otvaramo školu i drugim događanjima koja su omogućila atraktivnost nastave i uočavanje primjenjivosti naučenog u životu (npr. suradnja u projektima Arheološkog muzeja, suradnja s Glazbenom školom, Kinom Valli, INK, Društvom Naša djeca, Monte Librićem, Zelenom Istrom i projektima u malim terenskim nastavama u svim razredima). Ovakve situacije učenici duže pamte i iz njih lakše i motiviranije uče.
Doista, timski rad u našoj školi je jak i možete provjeriti sve aktivnosti na webu škole. Uz sve projekte koji su višegodišnji sastavni dio Godišnjeg plana i programa (npr. Međunarodna ekoškola, Za sigurno i poticajno okruženje kao slijednik projekta UNICEF-a „Stop nasilju među djecom“…) škola se uključuje u projekte i zbog svjesnosti postojanja problema u društvu te ulaže napore u prevenciju, reagira na neželjena ponašanja kako bi posljedice njih bile što manje. Svi zaposlenici škole prošli su edukaciju koja omogućava zapažanje te pravovremenu i ispravnu reakciju na neželjena ponašanja vezana uz vršnjačko nasilje.
Škola je bila i organizator stručnih skupova za učitelje GK, LK, supervizija za stručne suradnike, učitelje i pomoćnike u nastavi, stručne sastanke ravnatelja i stručnih suradnika čime smo željeli ukazati i kolegama drugih škola na socijalne prednosti manje škole (dublje upoznavanje svih učenika i veća mogućnost individualnog rada s njima). Naši djelatnici ističu se i izvrsnošću jer imamo 3 savjetnice i 1 mentoricu. Osluškujemo želje učenika, učitelja, roditelja, lokalne zajednice, Ministarstva, medija i primijetili da osluškivanje rezultira prepoznavanjem naših suradnika i povećanjem razumijevanja i suradnje što ne znači da možemo i pogriješiti, ali i grešku ispraviti.
Čestitam – svim učenicima, roditeljima, učiteljima, stručnim suradnicima iostalim djelatnicima 59 godina naše osnovne škole Monte Zaro. Suradnjom
sviju nas : vrijednih učenika, roditelja koji nam pružaju podršku, učitelja, zaposlenika koji marljivo ispunjavanju zadatke i naših suradnika koji uvijek
iskazuju spremnost da nam budu dobri partneri bit ćemo sigurno i dalje podrška novim mladim generacijama u sazrijevanju, odgoju i obrazovanju.
Zahvaljujem svim djelatnicima škole na predanom radu u školskoj godini 2019./2020. u kojoj smo se nenadano suočili s epidemijom COVID-19. Učitelji, stručni suradnici, pomoćnici u nastavi vrlo su se brzo snašli i počeli djelovati u novim online uvjetima nastave. Također zahvaljujemo učenicima i njihovim roditeljima/skrbnicima na suradnji u novim uvjetima. Radujmo se novoj školskoj 2020./2021. godini u kojoj ćemo obilježiti visoku obljetnicu (60 godina škole).
Ravnateljica
Branka Sironić, prof. pedagogije
Autor videa : Zlatko Lasek, učitelj Informatike i Tehničke kulture
Autorica PowerPoint prezentacije o radu u ovoj školskoj godini : Paola Živolić Zec, učiteljica Talijanskog jezika