Projekt “Znanje za održivo djelovanje” u suradnji s Udrugom Zelena Istra (Švicarsko – hrvatski program suradnje)
12. cilj održivog razvoja – odgovorna potrošnja i proizvodnja
Osim zadruge, u školskoj knjižnici djeluje Čitateljski klub koji potiče razvoj čitateljske, informacijske i medijske pismenosti učenika te time razvija kritičko mišljenje i sve kompetencije i vještine potrebne za cjeloživotno učenje.
Učenici su aktivno sudjelovali u izboru projekta. Na satovima Geografije i Kemije u školskoj knjižnici učenici od 5. do 7. razreda upoznati su s pojmom održivog razvoja i ciljevima ovog projekta. Podijeljene su ankete svim učenicima od 1. do 8. razreda koji su na satu razrednika ispunili anketu s prijedlozima o školskom projektu i njihovog aktivnog djelovanja u lokalnoj zajednici.
Na satovima Čitateljskog kluba i Školske zadruge učenici su objedinili dobivene prijedloge po razredima, analizirali ih te izabrali aktivnosti za školski projekt. U školski projekt bit će uključeno najmanje 120 učenika, a indirektno i svi učenici škole. Nositelji školskog projekta su izvannastavne aktivnosti Čitateljski klub i školska zadruga Eko znalci Montezarci. Osim samih izvannastavnih aktivnosti učenici će djelovati u realizaciji projekta i putem izvanučioničkih aktivnosti.
Problem kojeg su učenici prepoznali je zagađenje okoliša plastičnim vrećicama. U projektu žele potaknuti zajednicu na realizaciju 12. cilja održivog razvoja odgovorne potrošnje i proizvodnje kojim se potiče smanjenje otpada i recikliranje te potiče ponovna upotreba izradom i korištenjem platnenih vrećica od recikliranog materijala.
Problem zagađenja plastičnim vrećicama u gradu učenici Čitateljskog kluba žele riješiti tako da će kao predstavnici škole predložiti na Dječjem gradskom vijeću grada Pule, a kasnije i gradonačelniku kako bi se grad Pula proglasio gradom bez plastičnih vrećica koji proizvodi manje plastičnog otpada. S tim ciljem svima u Dječjem gradskom vijeću i samom gradonačelniku učenici će pokloniti izrađene platnene vrećice u sklopu projekta.
Cilj projekta je putem navedenih aktivnosti smanjiti nastajanje otpada te osvijestiti učenike i širu zajednicu o važnosti očuvanja okoliša recikliranjem, korištenjem platnenih vrećica i prirodne kozmetike.
U školi odabrani projekt „Skroji svoju održivu priču“ postaje školski projekt pa se provodi u okviru svih nastavnih predmeta i izvannastavnih aktivnosti.
Sve aktivnosti bit će u skladu s 12. ciljem održivog razvoja te će se sukladno tome uvijek učenicima naglašavati važnost smanjivanja otpada i recikliranja.



