Upoznajmo božićne običaje Francuske, Velike Britanije i Švedske
Francuska
Datum: 25.12.
Darovi? Da, iako ih odrasli češće razmjenjuju na Novu godinu.
Djed Božičnjak? Naravno, samo što se u Francuskoj zove ‘Pere Noel’ i stiže 6.12. noseći male darove i zatim opet na Badnju večer.
Hrana: U Francuskoj gozba odnosno ‘revellion’ počinje nakon polnoćke, često se proteže sve do zore. Guska i purica su uobičajene i poseban kolač buche de Noel u obliku cjevanice.
Jaslice: U Francuskoj imaju jaslice slično našoj u Hrvatskoj samo što dodaju još i mesara, pekara, policajca i svećenika.
Nakon večere, kada obitelj ode u krevet, hranu ostavljaju na stolu u slučaju da se pojavi Djevica Marija.
Božićna jelka proizvod je Francuza, prva jelka zasvijetlila je u pokrajini Alsace početkom 17. stoljeća. Godine 1840. vojvotkinja od Orelansa prenijela je božićno drvce u Pariz.

Fotografija : https://hr.aroundtravels.com/article-about-france/article-about-paris/christmas-in-paris-photos-reviews.html
Švedska
Božić je jedan od najvećih praznika u Švedskoj tokom godine. Većina Šveđana ne gleda na Božić kao na vjerski blagdan već na savršenu priliku da se cijela obitelj okupi i slavi za vrijeme mračne i hladne zime uz tradicionalnu švedsku hranu.
Božićno vrijeme u Švedskoj počinje 13. prosinca na dan sv. Lucije. Tradicija je da u zoru najmlađa kćer u obitelji obuće bijelu haljinu te nosi krunu na glavi sa svijećama i takva budi roditelje te ih poslužuje kavom i Lucijinim kruhom.
Na Badnjak ukrašavaju kuću, pripremaju božićna jela i kupuju poklone članovima obitelji i bliskim prijateljima. Za Šveđane je kupovina božićnih poklona izuzetno važna jer doprinosi božićnom raspoloženju i unosi dašak pozitive. Djeca također vjeruju kako poklone u Švedskoj donosi Jultomten – Djed Božićnjak.
Ispod božićnog drvca ne stavljaju se samo pokloni već se tradicionalno stavlja i figurica jarca napravljena od slame kao simbol boga Tora.

Fotografija: pixabay.com
Velika Britanija
Pripreme za Božić počinju s hranom, slanjem božićnih čestitki, ukrašavanjem kuća te pripremanjem darova.
U Velikoj Britaniji, svaka obitelj ima božićno drvce (ili čak dva) u svom domu za Božić. Svi zajedno tradicionalno ukrašavaju drvce. Božićna drvca postala su popularna za vrijeme njemačkog princa Alberta koji je bio muž engleske kraljice Viktorije. Na poznatom trgu Trafalgar Square nalaze se prekrasan bor i imela. Imela se također koristi za dekoraciju interijera kuća i zgrada. Prema predajama, ukoliko se dvije osobe nađu ispod imele u isto vrijeme, trebali bi se poljubiti. Velika Britanija je isto tako bila prva država koja je kao božićni ukras počela koristiti imelu.
Većina sela i gradova ukrašeni su božićnim lampicama koje uglavnom uključuje neka poznata osoba. To je jako bitan trenutak za sve u zemlji, stoga veliki broj ljudi odlazi na glavne trgove kako bi prisustvovali svečanom uključivanju lampica. Najupečatljivija svjetla u Velikoj Britaniji nalaze se u ulici Oxford u Londonu. Svečano uključivanje je u studenom.
Mnoga djeca u Velikoj Britaniji vjeruju u Sata Clausa – Djeda Božićnjaka. Prema pričama, on dolazi kasno u noć kako bi ostavio poklone za svu djecu koja su bila dobre te godine. Poklone ostavlja u čarapama (stockings) koje djeca stavljaju iznad kamina ili pored svojih kreveta na Badnjak. Djedu Božićnjaku treba ostaviti kolačiće i toplo mlijeko, jer on cijelu noć vrijedno raznosi poklone. Djeca prije Božića pišu pisma Djedu Božićnjaku u kojima objašnjavaju koje poklone bi željeli dobiti te godine.
Velika Britanija emitira popularne obiteljske filmove za vrijeme Božića. Nakon večere odrasli zajedno s djecom odmaraju, gledajući neke od božićnih klasika kao što su: It’s a wonderful life, A Christmas Carol, Sam u kući ili Kako je Grinch ukrao Božić.
Božić započinje otvaranjem darova te ručkom nakon kojeg se putem televizije prati govor kraljevske obitelji. Popodne se posjećuju susjedi i rodbina. Za vrijeme božićne večere običaj je posluživanje božićnog pudinga najčešće od šljiva (tortice od prhkog tijesta punjene raznim suhim voćem) u kojima se nalazi neko ”blago”.
Za mnoge ljude dan darova je vrijeme kada se odmaraju od proslave Božića uz ostatke hrane i pića i također provode još malo vremena sa obitelji i prijateljima. Ovaj praznik je 26. prosinca i nacionalan je praznik u Velikoj Britaniji i Irskoj. Prije oko 800 godina počeo se slaviti u Velikoj Britaniji i predstavljao je dan kada su se u crkvama dodjeljivale i otvarale kutije s dobrotvornim prilogom za siromašne.
Fotografija: pixabay.com
Tekst i informacije :
- https://www.mojevrijeme.hr/magazin/2014/12/bozicni-obicaji-diljem-svijeta/
- https://www.putoholicari.rtl.hr/bozicni-obicaj-1076/
Napisala: Anja Brščić, 8.b