OBITELJSKI ZAKON
Mi smo izabrali jedan zakon o kojem demo istražiti, a to je zakon o noćnim izlascima maloljetnih osoba. Također smo ispitali par učenika naše škole što oni misle: koliko dugo po zakonu smiju ostati vani bez pratnje roditelja? A evo i odgovora: od 16 ispitanih učenika od 5. -8. razreda, četiri učenika je reklo da se po zakonu smije ostati do 22 h. Sedam učenika je odgovorilo da smiju ostati do 23 h, dok je jedan rekao da smije ostati do 22:30 h. Dvoje učenika rekla su nam do 2 h, te jedan učenik je rekao do 1 h. Pogledajmo što nam kaže članak 95. Zakona.
U članku 95. Obiteljskog zakona propisano je da radi dobrobiti djeteta, a u skladu s njegovom dobi i zrelosti, roditelji imaju pravo i dužnost nadzirati ga u njegovu druženju s drugim osobama. Roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od 16 godina života zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje ili pratnje druge odrasle osobe u koju imaju povjerenje. Ukoliko policija zatekne maloljetnu osobu na javnom mjestu u vremenu od 23 do 5 sati, a koja svojim izgledom upućuje da se radi o djetetu mlađem od 16 godina, a bez pratnje je roditelja ili druge odrasle osobe nakon provjere je li punoljetna dovodi se u policiju. Nakon toga zovu se roditelji ili skrbnik da dođu po dijete te se usmeno upozore na okolnost nepridržavanja zakonom propisane skrbi o zabrani noćnog izlaska njegovog djeteta. Objasni im se da je na taj način izložio dijete mogućim štetnim utjecajima. Roditelj se također upozori da de o njegovom propuštanju skrbi o djetetu pismeno biti obaviješten Obiteljski centar i nadležan Centar za socijalnu skrb. Ukoliko bi ponovno bilo istih propusta roditelj bi mogao i kazneno odgovarati za zanemarivanje roditeljske dužnosti.
Eh,sad! Je li pametnije kršiti ili provoditi ovaj obiteljski zakon? Naravno, provoditi ga. Zašto? Ako ste pozorno čitali, kršenje ovog zakona, kao i svaki drugi, nosi posljedice. Vratite pogled gore i pročitajte još jedanput. Zar želite biti zapamćeni kao maloljetno dijete koje je kršilo zakon? Mislimo da ne.
Ovi zakoni ne postoje samo tako i nisu bez ikakvog značaja. Oni su tu da bi nama život bio lakši, nekad su tu i zakoni koji uopće “nemaju smisla” kako neki kažu, ali moramo se pomiriti s tim. Zamislite se malo i zapitajte se kako bi svijet izgledao da nema svih tih silnih zakona? Ha? Svi bi odgovorili “bilo bi nam puno lakše!” Je li to stvarno lakše?
Pročitajte obiteljski zakon ovdje: http://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon, zatim zamislite ljude i svijet bez tih zakona i recite nam kako bi to izgledalo?
Dobro razmislite.
Gabrijela Janjić, 8.b
(Deborah Jančić, Nina Brajković i Lucija Pranjković)