Povodom obilježavanja međunarodnog Dana sigurnijeg interneta 9.veljače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, koji u Hrvatskoj provodi projekt Centar za sigurniji internet, već petu godinu zaredom organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među djecom i mladima, ali i roditeljima.
Naša škola sudjeluje svake godine u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Ove godine u virtualnom okruženju. Zainteresirani učenici sedmih razreda prisustvovali su predavanju na Zoomu „Gdje si ti u digitalnoj džungli?”, na kojemu su prisustvovali brojni poznati Youtuberi, koji su govorili o svom iskustvu na internetu.
“Bilo jako zanimljivo. Youtuberi su odgovarali na pitanja i družili smo se. Oduvijek mi je bilo zanimljivo gledati takvu vrstu videa, bilo je jako zabavno.
Stručnjaci Centra za sigurniji internet pripremili su i besplatni edukacijski paket za učenike, roditelje i učitelje. Dostupan je na službenoj stranici Centra za sigurniji internet na https://csi.hr/dan-sigurnijeg-interneta/
KAKO SVATKO OD NAS MOŽE DOPRINIJETI KREIRANJU BOLJEG INTERNETA?
Ovo su načini na koje svatko od nas može pomoći:
Djeca i mladi mogu pomoći kreirati bolji internet tako da poštuju ostale korisnike interneta štiteći svoju reputaciju (ali i reputaciju drugih) i tražeći prilike da internet koriste za kreiranje, uključivanje u razne aktivnosti i dijeljenje s drugima. Oni mogu pomoći reagiranjem na negativno tako da budu “korisni promatrači”: da daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, da se suprotstave elektroničkom nasilju i da prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete. Povrh svega, djecu i mlade treba ohrabriti da zauzmu stav kao budući sudionici digitalnog doba sudjelovanjem u debatama o budućnosti interneta, ali i trudom da se njihovo mišljenje čuje.
Roditelji i skrbnici mogu pomoći u kreiranju boljeg interneta održavanjem otvorenog i iskrenog dijaloga sa svojom djecom o njihovom ponašanju na internetu, potičući djecu na osobni razvoj na internetu, pomažući im nositi se s bilo kakvim nedoumicama ili problemima, tražeći mogućnosti da se zajedno s djecom uključe u korištenje interneta te pomažući djeci da pronađu i koriste kvalitetne digitalne izvore. Roditelji i skrbnici se mogu suprotstaviti negativnostima tako što će ostati uključeni u aktivnosti svoje djece na internetu (aktivnostima koje su primjerene dobi djece), davati primjer kako se pozitivno ponašati na internetu te prijaviti neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete.
Istražili smo te vam predlažemo:
1. Društvene mreže i mladi – https://youtu.be/-G0rqbLFIjg
2. Gaming – https://youtu.be/WUccQIJEmkg
3. Sigurnost na internetu kod djece vrtićke dobi – https://youtu.be/5eRpwAj4rIA
4. Ovisnost o internetu – https://youtu.be/AEr0cU2VWeM
5. Budi internet genijalac i Interland – https://ucitelji.hr/budi-internet-genijalac/
6. Dabrica Darka otkriva digitalni svijet: https://ucitelji.hr/dabrica-darka-otkriva-digitalni-svijet/
7. Minecraft for Eduation : https://education.minecraft.net/
Literatura:
Zajedno za bolji internet : https://www.medijskapismenost.hr/zajedno-za-bolji-internet-obiljezite-dan-sigurnijeg-interneta/
Preporuke za zaštitu djece i sigurno korištenje elektroničkih medija na: https://www.medijskapismenost.hr/preporuke-za-zastitu-djece-i-sigurno-koristenje-elektronickih-medija/
Potraga za boljim internetom 2021.: https://ucitelji.hr/potraga-za-boljim-internetom-2021/
Tekst: D. Pršo s učenicima Novinarske grupe